Σπορά λαχανικών (15/9/2023)

Ο τομέας Γεωπονίας μπήκε δυναμικά σήμερα στην προσπάθεια της καλλιέργειας και παραγωγής σπέρνοντας στο θερμοκήπιό μας σπανάκι, ρόκα, ραπανάκι, μαϊντανό και μαρούλι. Δημιουργούμε με αυτόν τον τρόπο το πεδίο δράσης για τους μαθητές μας, ως εκ τούτου δημιουργούμε τις αφορμές και παρέχουμε τα παιδαγωγικά ερεθίσματα για δράση, βιωματική μάθηση και αυτενέργεια, από τη σπορά ή φύτευση μέχρι και τη συγκομιδή, παράλληλα φυσικά με τη διεξαγωγή θεωρητικών μαθημάτων. Οι μαθητές από σήμερα και εφεξής καλούνται, πάντα με προσεκτική εποπτεία, καθοδήγηση και παρότρυνση, να φροντίζουν τα λαχανικά τους με σκοπό το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα μέχρι και τη συγκομιδή. Μαθαίνουν να νοιάζονται για την καλλιέργειά τους καθημερινά, να μεριμνούν υπεύθυνα και να προλαμβάνουν καταστάσεις, διότι στη γεωργία δεν υπάρχουν αργίες και Σαββατοκύριακα και το ότι ο καιρός άλλοτε είναι σύμμαχος άλλοτε μας προβληματίζει.