Προετοιμασία εδάφους θερμοκηπίου για σπορά (12 και 13/9/2023)

Ξεκινήσαμε δυναμικά από χτες Δευτέρα, πρώτη μέρα μαθημάτων μετά τον Αγιασμό της Παρασκευής. Αρχικά ο πατέρας ενός μαθητή μας και πάντα σύμμαχος των δράσεών μας, ο κ. Γιάννης, μας φρέζαρε το θερμοκήπιο (φρεζάρισμα = επιφανειακό όργωμα), έκανε το χώμα αφράτο και ευκολοδούλευτο και κατέστρεψε την αυτοφυή βλάστηση του καλοκαιριού. Σήμερα Τρίτη, καθαρίσαμε το θερμοκήπιο από τις πέτρες που ήρθαν στην επιφάνεια με την αναμόχλευση του εδάφους, δηλαδή το φρεζάρισμα, τα κουκουνάρια και άλλα φερτά υλικά, και είμαστε έτοιμοι για σπορά!! Χτες Δευτέρα, οι άνθρωποι του Δήμου, τους οποίους και ευχαριστούμε πολύ, έκοψαν και τα αγριόχορτα του προαυλίου χώρου που είχαν μεγαλώσει τους θερινούς μήνες καθώς ήταν κλειστά τα σχολεία. Έτοιμο και το προαύλιό μας δηλαδή για παιχνίδι και δράσεις!!