EXPLORING OUR CULTURAL TAPESTRY-A COLLABORATIVE ETWINNING PROJECT

Πρόκειται για μια εκπαιδευτική συνεργασία 6 χωρών (Ελλάδας, Ιταλίας, Ρουμανίας, Κροατίας, Ισπανίας, Τουρκίας ) με σκοπό να φέρει σε επαφή μαθητές από διαφορετικά κοινωνικοπολιτισμικά υπόβαθρα σε μια κοινή εξερεύνηση της πολιτιστικής τους κληρονομιάς. Σκοπός του προγράμματος είναι η μαθητές να ξεκινήσουν ένα ταξίδι ανακάλυψης ερευνώντας και ταυτόχρονα μοιράζοντας τις μοναδικές πτυχές των τοπικών πολιτισμών τους. Μέσω αυτής της συλλογικής προσπάθειας οι μαθητές όχι μόνο απέκτησαν βαθύτερη εκτίμηση για τις δικές τους πολιτιστικές ρίζες αλλά ανέπτυξαν μια ευρύτερη αντίληψη για την πολιτιστική ποικιλομορφία του κόσμου. Ταυτόχρονα ενισχύθηκε σημαντικά ο ψηφιακός εγγραμματισμός τους αφού οι μαθητές εξοικειώθηκαν με πολλά διαφορετικά εργαλεία Web 2.0 που τους επέτρεπαν να επικοινωνούν, να συνεργάζονται και να δημιουργούν μαζί. Το έργο περιελάμβανε πλήθος δραστηριοτήτων που ενίσχυαν τη συνεργασία, τη δημιουργικότητα και την ανταλλαγή γνώσεων μεταξύ των μαθητών.
Για την διάχυση του προγράμματος έχει σχεδιαστεί η ιστοσελίδα https://culturaltapestry.weebly.com/ στην οποία γίνεται αναλυτική παρουσίαση όλων των δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν.
Ήταν ένα ταξίδι ΜΑΓΙΚΟ!!!