ΔΡΑΣΗ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας, το σχολείο μας με υπεύθυνη την Εργοθεραπεύτρια Κα Ζησιάδου Έλενα, σε συνεργασία με το 3ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας, πραγματοποίησε δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την αναπηρία. Μέσα από το πρόγραμμα “μαθαίνοντας για όλα αυτά που μας ενώνουν”, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να λάβουν γνώσεις για διάφορες αναπηρίες, να παρακολουθήσουν βίντεο συνεντεύξεων από άτομα με αναπηρία και το πιο σημαντικό, να βιώσουν και οι ίδιοι τις δυσκολίες μέσα από βιωματικές δραστηριότητες. Ο σχεδιασμός και η υλοποίηση του προγράμματος στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, καθώς ξύπνησε τη δημιουργικότητα και το πνεύμα της ενσυναίσθησης μαθητών και διδασκόντων, μεταφέροντας το μήνυμα για την υιοθέτηση μιας συμπεριληπτικής κουλτούρας! Ευχαριστούμε θερμά το 3ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας για την πρόσκληση.