Η Κίνα ταξιδεύει στο Ειδικό Γυμνάσιο – Λύκειο Πτολεμαΐδας

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Δώσε μου μια μπουκιά-Ταξίδια και νοστιμιές », στόχος του οποίου είναι να έρθουν σε επαφή οι μαθητές/τριες  με έθιμα, παραδόσεις και κουλτούρες άλλων λαών,  για τη διεύρυνση των γνωστικών και πνευματικών τους οριζόντων, προγραμματίστηκε και πραγματοποιήθηκε επίσκεψη  στο σχολείο  από τη βιβλιοθηκάριο της δημοτικής βιβλιοθήκης   του Δήμου Εορδαίας  κ. Καλμανίδου Σοφίας.

Στην επίσκεψη αυτή, οι μαθητές/ τριες όλων των τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στην μακρινή χώρα της Κίνας, να μάθουν για τον πολιτισμό της, για τα ήθη και έθιμα της, για την γλώσσα της όπως επίσης και για  τις διαφορετικές της γεύσεις. Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι.

Ευχαριστούμε την κ. Καλμανίδου που για ακόμα μια φορά ανταποκρίθηκε με πολλή χαρά στο κάλεσμά μας. Είμαστε πολλοί χαρούμενοι που στη πόλη μας υπάρχουν τέτοιοι Άνθρωποι που χαρίζουν απλόχερα τις γνώσεις τους και την Αγάπη τους για αυτό που κάνουν.