Ειδικό Γυμνάσιο – Λύκειο Πτολεμαΐδας: Γνωριμία με το επάγγελμα του Κροκοπαραγωγού

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Γεφυρώνοντας το σχολείο με την αγορά εργασίας» με υπεύθυνη την κ. Όλγα Ιωαννίδου επισκέφτηκε το σχολείο μας ο Πρόεδρος του Συνεταιρισμού Κροκοπαραγωγών Βασίλης Νιτσόπουλος και ο Αντιπρόεδρος Γεώργιος Βατάλης.

Οι μαθητές/-τριες του σχολείου μας ενημερώθηκαν για το επάγγελμα του κροκοπαραγωγού, τη συγκομιδή, αλλά και τον τρόπο συσκευασίας του στον συνεταιρισμό. Επίσης, πληροφορήθηκαν για τα προϊόντα που παράγει ο συνεταιρισμός, τις εξαγωγές του και φυσικά για τις ευεργετικές ιδιότητες του κρόκου, καθώς θεωρείται το ΧΡΥΣΑΦΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΗΣ.
Ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίασή τους και την προσφορά ροφημάτων με κρόκο στους μαθητές/-τριες του σχολείου μας.