Μαθαίνουμε τη σωστή στάση σώματος

Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης και του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων του γεωπονικού – περιβαλλοντικού αντικειμένου, μιλήσαμε με τα παιδιά για τη σωστή στάση του σώματος.

Αρχικά, συμπληρώσαμε ένα φυλλάδιο στο οποίο τα παιδιά έπρεπε να επιλέξουν μεταξύ εικόνων, ποια από αυτές απεικόνιζε σε κάποια περίπτωση τη σωστή στάση σώματος και στη συνέχεια δόθηκαν εργονομικές συμβουλές για διάφορες καθημερινές δραστηριότητες, όπως και κατά την ενασχόληση με καλλιεργητικές εργασίες.

Επίσης, καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς, δουλεύουμε με τα παιδιά ασκήσεις ορθοσωμίας, με σκοπό να διατηρήσουν μια ορθή στάση σώματος, μια υγιή και δυνατή σπονδυλική στήλη και να βελτιωθούν τυχόν ανισορροπίες/δυσλειτουργίες, ανάλογα πάντα με τις ανάγκες του κάθε παιδιού. Η συγκεκριμένη δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την φυσικοθεραπεύτρια του σχολείου κ. Χριστοδούλου Στέλλα.