Περιποιηθήκαμε το γρασίδι στην αυλή μας (3-4-2024)

Πιάσαμε δουλειά από το πρωί, την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 και αρκετά παιδιά θέλησαν να βοηθήσουν στην περιποίηση του γρασιδιού στην αυλή μας. Η αλήθεια είναι ότι στους περισσότερους μαθητές μας αρέσει πολύ η διαδικασία χορτοκοπής και αγωνιούν πότε θα έρθει η σειρά τους να χειριστούν το χορτοκοπτικό μηχάνημα έστω και για λίγα λεπτά. Η όλη εργασία, να σημειωθεί, γίνεται πάντα υπό στενή εποπτεία, ενώ όσοι / όσες μαθητές / μαθήτριες ασχολούνται, έχουν εκπαιδευτεί σταδιακά και με προσοχή από πέρυσι ή τουλάχιστον από τον περασμένο Σεπτέμβριο οι νεότεροι στη χρήση του μηχανήματος, το οποίο είναι ασφαλές. Ορισμένοι δε μαθητές θεωρούνται ήδη έτοιμοι για επαγγελματική χρήση του συγκεκριμένου τύπου χορτοκοπτικού που φαίνεται στις φωτογραφίες, καθώς και για την αντιμετώπιση απλών και συνηθισμένων μηχανικών προβλημάτων, με σκοπό την απρόσκοπτη εργασία τους κατά τη διάρκεια ενός μελλοντικού εργασιακού ωραρίου.