Εκδρομή: Επίσκεψη σε Μακεδονικό τάφο και στα εμφιαλωμένα νερά “Σέλι”

Σήμερα Πέμπτη 29/2/2024, αν και είναι μια ημέρα με ομίχλη και υγρασία, οι μαθητές του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου – Λυκείου Πτολεμαΐδας (ΕΝΕΕΓΥΛ) είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τον αρχαίο μακεδονικό τάφο που αποκαλύφθηκε μετά από ανασκαφές στη Σπηλιά Εορδαίας. Στο σημείο αρχαιολόγος παρέθεσε σχετικές πληροφορίες στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς και έλυσε της απορίες του. Στη συνέχεια, οι μαθητές επισκέφτηκαν την εταιρεία εμφιαλώσεως μεταλλικού νερού “Σέλι” όπου και ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις της και πληροφορήθηκαν τον τρόπο που παράγονται τα εμφιαλωμένα νερά. Η εκδρομή δεν τελείωσε εκεί αλλά η ολομέλεια μεταφέρθηκε με λεωφορείο στο Καρυοχώρι όπου και παρέμεινε για μία ώρα προκειμένου να δοθεί χρόνος για ξεκούραση και ευκαιρία για ένα ρόφημα. Η επιστροφή στο σχολείο είχε αίσιο τέλος και όλοι ένιωσαν ευχαρίστηση από τα όσα είδαν στην εκπαιδευτική αυτή εκδρομή. Έπεται και συνέχεια όμως…!!