Παιχνίδια και Δραστηριότητες – Εξάσκηση λεπτής κινητικότητας άνω άκρων (μέρος 1ο)

Μέσω διασκεδαστικών δραστηριοτήτων, εντός Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου 2024, τα παιδιά εξασκήθηκαν στο να χρησιμοποιούν τα χέρια τους για την εκτέλεση ενεργειών λεπτής κινητικότητας, η οποία αποτελεί μία κινητική δεξιότητα απαραίτητη για την αυτονομία και την αυτοεξυπηρέτηση τους στην καθημερινότητά τους. Η εξάσκηση της λεπτής κινητικότητας των άνω άκρων συμβάλλει στην ευχερέστερη πρακτική ενασχόλησή τους με ορισμένες καλλιεργητικές εργασίες. Η συγκεκριμένη σχολική δράση οργανώθηκε στο πλαίσιο του σχετικού σχεδίου δράσης και του σχετικού προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με την Φυσικοθεραπεύτρια κ. Χριστοδούλου Στέλλα και τον Γεωπόνο – συντονιστή των ανωτέρω δράσεων, κ. Τζηκαλιό Ζήση.