Διατροφολόγος ήρθε στο σχολείο μας

Είχαμε σήμερα την χαρά, να υποδεχτούμε στο σχολείο μας, την Τρίτη 09/05/23, την κ. Σημέλα Μαχαιρίδου Διαιτολόγο, διατροφολόγο του ΕΕΕΕΚ Πτολεμαϊδας.Η κ Σημέλα ενημέρωσε τους μαθητές μας για τις ομάδες τροφίμων και τους έδωσε χρήσιμες συμβουλές διατροφής.

Στο τέλος οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες εργασίας και δημιούργησαν όμορφα και πρωτότυπα πιάτα ένα για κάθε μία ομάδα τροφίμων, τα οποία μπορείτε να δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες. Η δράση αυτή έγινε για το πρόγραμμα της διατροφικής Αγωγής που συντόνισε η κ Βουνοτρυπιδου Ελευθερία και συμμετέχουν η κ. Καζούκα Ειρήνη και η κ. Βλασιάδη Μαρία. Ευχαριστούμε επίσης τον κ. Πλωμαρίτη Πέτρο και την κ. Δαβίτη Μαρία, που συνέβαλαν στην ολοκλήρωση της δράσης.