Ήρθε μελισσοκόμος στο σχολείο μας

Την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2023, στο πλαίσιο του προγράμματος «Καλλιεργώ τα δικά μου λαχανικά και τρέφομαι υγιεινά», είχαμε τον πρώτο επισκέπτη στο σχολείο μας για το 2023. Πρόκειται για έναν Πτολεμαϊδιώτη μαθηματικό ειδικής αγωγής, τον κ. Δημήτρη Παλιό, ο οποίος παράλληλα είναι μελισσοκόμος και φτιάχνει νόστιμο μέλι. Το λέμε αυτό διότι μας δώρισε δύο μεγάλα βάζα και το δοκιμάσαμε!

Ο κ. Δημήτρης μας μίλησε για το μέλι, την κοινωνία των μελισσιών, τη βασίλισσα, τις εργάτριες, τους κηφήνες και για τους εχθρούς τους τις σφήκες. Μας έδειξε εικόνες και βίντεο στην οθόνη του υπολογιστή και απάντησε στις ερωτήσεις και απορίες μας. Ο προσκεκλημένος μελισσοκόμος μας αφού μίλησε για μία διδακτική ώρα σε όλα τα παιδιά, στη συνέχεια και σε συνεργασία με τους γεωπόνους καθηγητές του σχολείου, κ. Βουλκίδου Νίκη και κ. Ζήση Τζηκαλιό, έκαναν μάθημα σε μαθητές του τμήματος Γεωπονίας όπου και μίλησαν με σχετικά μεγαλύτερη λεπτομέρεια για τα παραπάνω αλλά και για τη συμβολή της μέλισσας στη διαιώνιση των φυτικών ειδών με τη διαδικασία μεταφοράς της γύρης από φυτό σε φυτό ή από λουλούδι σε λουλούδι, η οποία ονομάζεται επικονίαση.

Μάθαμε λοιπόν πως η μέλισσα εκτός από μέλι χαρίζει και ζωή στον πλανήτη μας και πρέπει να την προστατεύουμε!!