Εκδήλωση ευαισθητοποίησης για την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία

Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, το 1992, ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, δίνοντάς μας την ευκαιρία κατανόησης σε θέματα αναπηρίας και ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία .

Στο πλαίσιο αυτό σήμερα Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου διοργανώθηκε στην πλατεία της Πτολεμαϊδας
εκδήλωση η οποία είχε μεγάλη ανταπόκριση από την τοπική κοινωνία.
H εκδήλωση συνδιοργανώθηκε από όλες τις σχολικές μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του Δήμου Εορδαίας, τον Σύλλογο ΑΜΕΑ Περιφερειακής Ενότητας Κοζάνης,τον Σύλλογο Γονέων Ατόμων με Αναπηρία Εορδαίας και το Ειδικό Εργαστήρι.
Το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ Πτολεμαϊδας συμμετείχε στην εκδήλωση με την οπτικοποίηση του τραγουδιού ο “Παλιάτσος” και την απόδοση του στην νοηματική γλώσσα.

Ακολουθούν αρχικά στιγμιότυπα από τις πρόβες μας στο σχολείο και στη συνέχεια από την εκδήλωση.