Κοινές σχολικές δράσεις 1ου Γυμνασίου και Ειδικού Γυμνασίου – Λυκείου Πτολεμαΐδας (ΕΝΕΕΓΥΛ)

Το σχολείο μας σήμερα άνοιξε την αγκαλιά του στου μαθητές του τμήματος Β3 του 1ου γυμνασίου Πτολεμαϊδας και στις εκπαιδευτικούς κ. Τερζοπούλου Μελίνα και κ.Ιωάννα Μπούρα που τους συνόδευσαν. Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας ΑΜΕΑ που γορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου έγινε παρουσίαση από την Διευθύντρια κ. Ιωάννα Παπανικολάου του τρόπου λειτουργίας του ΕΝΕΕΓΥΛ Πτολεμαϊδας και επισημάνθηκαν οι ομοιότητες και οι διαφορές μας. Οι μαθητές των δύο σχολείων συνεργάστηκαν και δημιούργησαν εξαιρετικές αφίσες, τραγούδησαν όλοι μαζί με την μέθοδο easy to read και φωτογραφήθηκαν για την κατασκευή ψηφιακής αφίσας. Στο τέλος έγινε ανταλλαγή δώρων μεταξύ των δύο σχολείων και μαθητές και εκπαιδευτικοί δεσμεύτηκαν για περαιτέρω κοινές δράσεις.

Όταν δύο σχολεία συναντιούνται ένα μικρό θαύμα γεννιέται.
Σας ευχαριστούμε!!!