ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ: ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΤΟΥ ΕΝΕΕΓΥΛ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΘΡΑΥΣΗ

ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ (17-11-2022)

Με μεγάλη υπερηφάνεια και τιμή διοργανώσαμε σήμερα στο σχολείο μας την γιορτή του Πολυτεχνείου, που επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί κ. Βουλκίδου Νίκη και κ. Μπέτσου Ειρηνη. Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό στην απαγγελία ποιημάτων, τραγούδησαν μελοποιημένα ποιήματα και άκουσαν με ενδιαφέρον το χρονικό της εξέγερσης των φοιτητών στο Πολυτεχνείο. Στη συνέχεια πήραν μέρος σε μια μικρή θεατρική παράσταση με τίτλο «η Σοφία Βέμπο και το Πολυτεχνείο», σε μια πρωτότυπη ιδέα της εκπαιδευτικού Νίκης Βουλκίδου, που συνέγραψε το θεατρικό, βασισμένη σε αληθινά γεγονότα της εποχής.

Χωρίς να θέλουμε να το παινευτούμε, η γιορτή μας έκανε θραύση, μαθητές και εκπαιδευτικοί, με απλά λόγια, το χάρηκαν!!! Προσεχώς ξεκινάμε δουλειά για τη γιορτή των Χριστουγέννων!!!