Αϊ Βασιλική Ακαδημία Πτολεμαΐδας

Τη Δευτέρα 18/12/2023 το πρωί δοκιμασίες περάσαμε, ερωτήσεις απαντήσαμε και το πολυπόθητο δίπλωμα αποκτήσαμε στην Αϊ-Βασιλική Ακαδημία, στην τοποθεσία της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Πτολεμαΐδας!!! Ευχαριστούμε την πρόεδρο της Ακαδημίας Σοφία Καλμανιδου! Καλά Χριστούγεννα!!!

Ομάδα μαθητών μας έπειτα, επισκέφτηκε τον Δήμαρχο της πόλης και του είπαμε τα Κάλαντα. Αυτός μας υποδέχτηκε με χαρά και μας κέρασε γλυκά, ενώ μας έδωσε και καρφίτσες για τα ρούχα μας με το σήμα του Δήμου Εορδαίας. Του προσφέραμε κι εμείς όμως τα δώρα μας και χάρηκε πολύ και γι’ αυτό.

Μια ομάδα μαθητών επισκέφτηκε το φιλανθρωπικό σωματείο “Καλός Σαμαρείτης”, πρόσφεραν στα παρευρισκόμενα μέλη του λικέρ φτιαγμένο από τους μαθητές και χριστουγεννιάτικες κάρτες, ενώ τους είπαν και τα Κάλαντα.

Όλοι μαζί οι μαθητές συγκεντρωθήκαμε σε καφέ της πόλης όπου περάσαμε όμορφα, ενώ φεύγοντας επισκεφθήκαμε το θεματικό πάρκο όπου οι εκπαιδευτικοί μας, μας έδειξαν τα ομοιώματα και μας μίλησαν για τους ήρωες της Αρχαίας Ελληνικής Μυθολογίας.